В Україні не проводитиметься ЗНО 2023 через дії воєнного стану. Замість нього випускники шкіл вступатимуть до вищих навчальних закладів на основі результатів Національного мультипредметного тесту. Вступ по НМТ вже схвалила Верховна Рада.
НМТ був запроваджений у 2022 році, як альтернатива ЗНО на час повномасштабної війни. Тест проходив в онлайн-форматі. На відміну від ЗНО, мультитест містив питання з одразу трьох предметів – української мови, математики та історії України. З інших предметів тестування не проводилося. Кожен блок містив по 20 завдань, а всього на виконання тесту давалося 120 хвилин.
У 2023 році формат та умови проведення НМТ зміняться.
НМТ 2023 – головні особливості та нововведення
Національний мульитетест випускники складатимуть у спеціально обладнаних комп’ютерних аудиторіях навчальних закладів – тимчасових екзаменаційних центрах (ТЕЦ). ТЕЦ будуть створені в Україні і в деяких країнах, де найбільше переселенців.
НМТ 2023 буде містити завдання з трьох предметів. З них два обов’язкових предмета – українська мова та математика, а третій предмет – на вибір учня: історія України, іноземна мова (англійська, німецька, французька або іспанська), біологія, фізика, хімія.
Всього на здачу тесту з трьома блоками виділяється 180 хвилин. Абітурієнти самі розподіляють цей час між предметами.
Завдань з відкритою формою відповіді у НМТ 2023 не буде. Але будуть завдання з короткою формою відповіді, де замість пропуску потрібно вписати число або слово.
Дата НМТ 2023 поки не названа, але відомо, що буде дві сесії – основна і додаткова.
Вступна кампанія 2023 – порогові бали по НМТ для вступу
Пороговий бал для вступу на контракт у 2023 році складе 10% правильних відповідей по кожному з трьох предметів (в минулому році було достатньо дати 1 правильну відповідь по кожному предмету).
Пороговий бал для вступу на бюджет буде відрізнятися для різних спеціальностей. Для більшості спеціальностей достатньо буде набрати 130 балів, для спеціальностей “Право” та “Міжнародні відносини” – 140 балів, а для “Медицини” та “Стоматології” – 150 балів.
Абітурієнт може подати максимум 20 заяв на вступ, з них максимум 5 заяв на бюджет. Середній бал атестата при вступі враховуватися не буде, але буде враховуватися регіональний коефіцієнт, який визначать з наближенням дати НМТ.
НМТ з української мови
Обов’язковий блок з української мови буде містити 30 завдань. З них 10 завдань з однією правильною відповіддю з чотирьох, 15 – з однією правильною відповіддю з п’яти, і 5 – на встановлення відповідності. Твір в рамках НМТ випускники писати не будуть.
НМТ з математики
Математика – другий обов’язковий предмет мультитеста. У цьому блоці буде 22 завдання. З них – 15 тестів, 3 завдання на встановлення відповідності, і 4 завдання, де потрібно вписати відповідь.
НМТ з історії
На відміну від НМТ 2022, у 2023 році історія України є опціональним, а не обов’язковим предметом. Цього року питання з історії охоплюватимуть другу половину XVI – початок XXI століття. У 2022 році завдання з історії зачіпали лише події останнього століття.
Всього по історії буде 30 завдань. З них – 20 тестів з однією правильною відповіддю, 4 завдання на встановлення відповідності, 3 – на встановлення хронологічної послідовності та 3 завдання з вибором трьох правильних відповідей із семи запропонованих. Останні два формати питань нові для НМТ, але вже застосовувалися у ЗНО.
НМТ з інших предметів
Блок з іноземної мови буде містити 32 завдання. З них 5 тестів, 11 завдань на встановлення відповідності та 16 на заповнення порожніх місць у тексті.
З біології випускникам потрібно буде відповісти на 30 завдань. З них 24 тести, 4 завдання на встановлення відповідності та 2 завдання з вибором трьох правильних відповідей.
У блоці по хімії буде 30 завдань. З них 22 тестових завдання, 2 завдання на встановлення відповідності та 6 завдань з короткою відповіддю.
На НМТ 2023 по фізиці буде 20 завдань. З них 12 тестів, 2 завдання на встановлення відповідності та 6 завдань з короткою відповіддю.